Nieustanne oblackie pro-memoria!

wdzięczność – nadzieja –  prośba

1816 – 2020

204 rocznica powstania Zgromadzenia

Wtedy wszystko się zaczęło!

Był dzień 25 stycznia 1816 roku. W spustoszonej porewolucyjnej Francji, w pokarmelitańskim klasztorze w Aix-en-Provence, na południu Francji, młody ksiądz Eugeniusz de Mazenod zgromadził swoich pierwszych braci, aby w imię Ewangelii rozpocząć życie wspólne. W niezwykle ubogich, wręcz spartańskich warunkach, w ubogim ‘pokoiku na górze’, za sprawą Ducha Św. narodziła się wielka epopeja misyjna niesienia Ewangelii po najdalsze zakątki świata. Narodziło się Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, które 10 lat później doczeka się uroczystej aprobaty Kościoła.

 

Wdzięczność – zdumieni i onieśmieleni wielkością Daru Bożego!

Dziś oblacka rodzina misjonarska jest obecna w ponad 70 krajach i zakątkach świata. Pod opieka Maryi Niepokalanej, umysłem, ramionami i sercem Oblaci trudzą się dla Ewangelii w najbardziej spragnionych Boga <przyczółkach< dzisiejszego świata, starając się dotrzeć z Ewangelią przede wszystkim do tych, którzy żyją tak jak gdyby Boga nie było i jak gdyby On nie był Miłością. Jesteśmy coraz bardziej onieśmieleni wielkością Daru, złożonym w kruchych, glinianych naczyniach naszego człowieczeństwa.

Nadzieja – wiara w moc Ducha Świętego, która zawieść nie może!

W dniu dorocznego święta Zgromadzenia na nowo zawierzamy Maryi Niepokalanej. Ona budzi w nas nadzieję, że Duch Święty, który w nas działa wcześniej   niż my, więcej niż my, a nade wszystko owocniej niż my, może uczynic nieskończenie więcej niż prosimy czy rozumiemy (Ef 13,20-21).

Prośba – dla was jesteśmy kapłanami – oblatami, a razem z wami chrześcijanami!

W dniu naszego oblackiego święta pozdrawiamy wszystkich naszych grotnickich parafian, bez względu na to, czy są blisko czy daleko od Kościoła. Jednych prosimy o życzliwość wobec naszej duszpasterskiej posługi, a drugich o modlitwę, aby dobry Bóg jeszcze hojniej błogosławił nasz wspólny trud uobecniania Jego Prawdy i Miłości w naszym grotnickim środowisku.

W Chrystusie i Maryi Niepokalanej

Misjonarze Oblaci

Grotniki 2020

(autor o. Wiesław Łyko OMI)